Némelyik faj egyedeinek eszmei értékét 250 ezer forintra becsülik – a pünkösdi rózsa különleges pompája
Az egyik legszebb, hosszú életű és szerény igényű kerti növényünk, amely az évszázadok során számos költőt és dalszerzőt megihletett a bazsarózsa – gyakori nevén: pünkösdi rózsa. Püskösdi ünnepkörünk egyik főszereplője, amely boldog életet, jó házasságot, tartós egészséget és általános jólétet ígér. A bazsarózsa és a pünkösdi rózsa elnevezések ugyanakkor nem mindenhol ugyanazt a virágot jelentik. 
Hesspávázás, ladikázás, harmatszedés, zöldágazás... – ízelítő pünkösdi hagyományainkból
Pünkösd – a keresztény egyház egyik fő ünnepe – a húsvétot követő ötvenedik napon kezdődik. Erre utal elnevezése is, hiszen a pünkösd szó a görög pentekosztész 'ötvenedik' szóból származik. A pünkösdöt a niceai zsinat (i. sz. 325) határozata óta ünneplik szerte a világon, és annak ellenére, hogy az egyház évszázadokon keresztül ragaszkodott a keresztény jelleg privilégiumához, az ünnep végül erőteljes világi vonulatot is kapott, ráadásul a tavaszi és nyári napforduló ősi európai hiedelmeinek továbbélése is a részévé vált.
Nem minden születő apró életnek örülünk egyformán – védjük okosan kertünket a kártevők ellen májusban is!
A májusban berobbanó tavasz nemcsak a virágba boruló környezetet hozza magával, hanem milliónyi apró élet születését is. Bizony bőven akad közöttük olyan is, aminek nem örülünk – legalábbis akkor biztosan nem, ha ebben az évben szeretnénk fáinkról egészséges terméseket leszedni, méghozzá bőséggel. De mi ellen kell védenünk kertünket májusban? Nézzük meg részletesen!
Környezettudatosság a kertben: mivel váltsuk ki a műanyagokat a kerti munkák során?
Sokat írtunk már arról, hogy a környezetünkbe kerülő műanyagok számtalan formában és egyre nagyobb mértékben terhelik környezetünket, komoly veszélyt jelentve a teljes életközösségre. Az információk megléte mellett azonban még mindig komoly gondot okoz, hogy mindennapjaink során nem szembesülünk azzal az elképesztő ténnyel, hogy már a kertben használt eszközök és alapanyagok nagy része is műanyag vagy tartalmaz műanyagot, és így a jószándék és tenni akarás építő lépései közé némi árnyék is belibben.
Jajj annak, akinek kapor se terem kertjében! – Nagyon is igaz a mondás: mutatjuk, miért!
A kapor (Anethum graveolens L.) sokkal értékesebb annál, semhogy puszta konyhai fűszerként könyveljük el, és története is bővelkedik érdekességekben. Széles körben kedvelt fűszernövényünk, amit a legtöbben a főtt hús mellé kínált mártásról vagy a kapros tökfőzelékről ismernek, valóságos csodaszer, ha alaposan megismerkedünk vele, és megtanuljuk javunkra fordítani.
Növények a legsanyarúbb körülmények közé
A legnagyobb igyekezetem ellenére is vannak olyan részei a kertnek (főleg a rézsűnek), ahol hiába is próbálkoztam bármivel, egyszerűen semmi sem élte túl a megpróbáltatásokat. Kinek a föld összetétele nem volt megfelelő, kinek a víz volt kevés, valamelyiknek a tűző nap nem tetszett, de olyan is akadt, amelyik mindenféle ok nélkül mondott búcsút az otthonának. Idegtépő harcokhoz vezethet egy ilyen meddő folt beültetése, ami rengeteg energiát, és nem utolsó sorban rengeteg pénzt is felemészthet.
Rembrandt tulipánjai is egy vírusnak köszönhetik pompájukat – közérthetően a növényeinkre leselkedő vírusokról
Bár a kertünkben garázdálkodó kártevőkről viszonylag sokat beszélünk, a virágágyásokban és gyümölcsösökben végigsöprő vírusokról annál kevesebb szó esik. Márpedig a növényeinket megbetegítő vírusok komoly gondot tudnak okozni, ezért érdemes megismerkednünk velük, és megérteni, hogyan és miképp védekezhetünk ellenük. Ebben igyekszünk most segíteni.
Májusi szedd magad akciók országszerte
Az elmúlt években egyre népszerűbbé váltak azok a szedd magad programok, amelyek lehetőséget adnak a termények olcsóbb beszerzésére, és egyben egy különleges élmény átélésére is. A kezdeti félénk próbálkozás mára már szinte mozgalommá nőtte ki magát, és egyre több farm és gazdaság várja nyitott kapukkal látogatóit. Őket igyekeztünk most felfedezni.
12 év alatt összesen 367 tonna hulladékot gyűjtöttek össze a petkalózok – erről is beszélgettünk a PET Kupa csapatával
Sörösüvegekben életre kelő növények, papucsokon kihajtó magvak, műanyagokat daráló krokodilok, gyermekké váló felnőttek és a közös célok és az összefogás követendő példái – erről és ilyen sokszínű életről szól a petkalózok élete, akik több, mint egy évtizede dolgoznak azon, hogy egyszer valamikor a Tisza is régi, tiszta vizével folyhasson...
„Legyen Alsómocsolád Magyarország kék zónája!” – Beszélgetés a Klíma-kávézó ötletgazdájával
Van egy aprócska település Baranya megyében, aminek lakói pár évvel ezelőtt úgy döntöttek, hogy létrehoznak egy megújulóenergia-közösséget. Útjuk során sok nehézséggel találkoztak, de számtalan jó gyakorlatot, ötletet, izgalmas kezdeményezést és figyelemre méltó eredményeket is láthattak, ami miatt úgy érezték, hogy ezeket másokkal is meg kell osztaniuk. Így született meg a Klíma-kávézó ötlete, ami lehetőséget ad arra, hogy az érdeklődők többet tudhassanak meg a klímavédelemről, a fenntarthatóságról, a természetalapú megoldásokról, a vízmegtartás lehetőségeiről, az energiamenedzsmentről, vagy épp az okos eszközökben rejlő lehetőségekről.
A kullancs az otthonunkban is áttelel, és észrevétlenül férkőzik belénk!
Az első hibát talán ott követjük el, hogy azt hisszük: kullancsok csak az erdőkben, sűrű bozótosokban és füves réteken állhatnak lesben. Nagyon nagy tévedés. Egyre inkább beférkőznek a városi környezetbe is: parkokban, strandokon, lakóházak udvarában is veszélynek vagyunk kitéve, ezért jó, ha pár alapvető információval tisztában vagyunk. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, hogy mindenki számára öröm legyen a szabadban töltött idő!
Tanulságos beszélgetés a duguláselhárításról + tízes lista csatornarendszerünk helyes használatához
Tipikusan az a téma, ami csak akkor merül fel, amikor már a probléma egekig ér: a duguláselhárítás nem virágillatú rejtelmei következnek. Hetekig küzdöttünk a mosogatóból időnként vissza-visszafolyó víz problémájával, az először kíméletes, majd egyre drasztikusabb megoldásokat segítségül hívva. Nagy igyekezetünkben végül odáig jutottunk, hogy már nem visszafolyt, hanem mint a cövek, beállt a szennyvíz, mi pedig tanácstalanul néztünk egymásra.